Colwyn Trevarthen új-zélandi születésű professzor, a skóciai Edinburghi Egyetem pszichobiológia és gyermekpszichológia professzora július 1-jén hunyt el (1931–2024). Számunkra úttörő jelentőségű volt az ő munkássága, hiszen a kapcsolatfejlesztő videotréning módszerének kiindulási pontja, gyökere hozzá kapcsolódik. Azt is mondhatnánk, ha ő nincs, ez a módszer talán sosem jön létre.
Kortársai rendkívüli embernek tartották, tudósként és szószólójaként annak, hogy megértsék a csecsemőket és képességeiket, ahogyan kommunikálnak és megosztják tapasztalataikat szüleikkel, gondozóikkal, testvéreikkel és barátaikkal. Trevarthen fáradhatatlanul mutatott rá újra és újra, hogy a csecsemők milyen társasági emberek. Kapcsolataik aktív résztvevői, befogadóként és kommunikátorként. Ő igazolta először, hogy egy újszülött veleszületett képességgel rendelkezik, hogy párbeszédet kezdeményezzen egy felnőttel, majd ezt a kapcsolatot szemkontaktussal, mosolygással és más holisztikus testfunkciókkal ritmikusan és együttműködően építse fel. Megállapította, hogy az anya reakciója babája kezdeményezéseire támogatja és fejleszti az interszubjektivitást (megosztott megértés), amelyet Trevarthen minden hatékony kommunikáció, interakció és tanulás alapjának tekintett.
Az „elsődleges interszubjektivitás” kifejezést használta a csecsemők és gondozók közötti interakció korai fejlődésű szenzoros-motoros folyamataira, ez egy összehangolt szerepcsere és érzelemmegosztás a csecsemő és gondozója között. Közvetlen, szemtől-szembeni interakciókra vonatkozik. Trevarthen úgy vélte, hogy a csecsemők társaságot keresnek (beleértve a szórakozás és játékosság érzését), elkötelezettséget és kapcsolatot (a kötődés kifejezés helyett ), és hogy a kísérők között lehetnek anyák, apák, más felnőttek, kortársak és testvérek. A későbbi években a csecsemők muzikalitására összpontosított, beleértve annak kommunikációs felhasználását.
Az 1980-as években a hollandiai Harry Biemans alkalmazta Trevarthen kutatását videoklipek felhasználásával, és megalkotta a kapcsolatfejlesztő videotréninget, (VIG) amelyet a világon megannyi pszichológus alkalmaz a kötődésen alapuló terápiában.
Néhány a szabadon hozzáférhető angol nyelvű publikációiból (magyarra fordított címekkel):
Zenekészítés a babával: Trevarthen kommunikációs kutatása: Miért számít a kötődés?
Tanulás önmagunkról, gyerekektől: miért van szüksége egy növekvő emberi agynak érdekes társakra.
Eltávolodás a tükörtől: Büszkeség és szégyen a társasági kalandokban. Reflexiók a csecsemő interszubjektivitás természetéről és érzelmi szükségleteiről.
Youtube-on elérhető vele több interjú és előadás is. Pl.:
Énekelni és táncolni született. https://www.youtube.com/watch?v=2kJI6G35TNk
Születés előtt három éves korig: Colwyn Trevarthen professzor – Kapcsolatok. (15) Születés előtt háromig: Colwyn Trevarthen professzor – Kapcsolatok – YouTube
Child Fourishing Symposium 2014 – Colwyn Tr